SmartCapillarity (SC) sistemi, toprak neminin izlenmesinde, uygulanacak sulama suyunun ve bitki su tüketiminin belirlenmesinde; ülkemizde ve dünyada bir ilk olan patenti firmamızca alınmış ve üretilen, yapay zekâya sahip, toprak profilindeki kapiller su hareketini gerçek zamanlı olarak izlemeye ve sulama sistemini otomatik olarak yönetmeye yarayan bir robot sistemdir.
SmartCapillarity (SC) sistemi; toprağa yerleştirilen kapiller hareket algılama sensörü (KHAS), kontrol ünitesi, yapay zeka ve veri tabanını birlikte barındıran bulut ile internet tabanlı hizmetin kullanıcılara ulaştırılmasını sağlayan bir bütündür.
KHAS; amaca göre bir veya daha fazla sayıda, toprak profilinin gözlemlenmek istenen derinliğine/bölgesine yerleştirilen ve her biri üzerinde konumlandırılmış, 32 adet “kapiller hareket algılama bölgesi” ve bir adet yüksek hassasiyette opsiyonel kapasitif nem sensörü bulunan kompakt bir yapıdır. KHAS, yerleştirildiği yerdeki toprak profilinde gerçekleşen kılcal su hareketlerinin, sürekli (sulama öncesinde, sulama süresince ve sonrasında) ve gerçek zamanlı olarak takip edilmesini sağlayan yazılım ve donanımdan oluşur.